Cena zł: 69.00 zł
Rudolf Bing, 5000 wieczorów w Operze, 2024
Wspomnienia Rudolfa Binga, legendarnego dyrektora Metropolitan Opera, prekursora nowego myślenia o instytucji kultury w nowym, wzbogaconym wydaniu pod redakcją Jacka Marczyńskiego.
Ta książka jest zaproszeniem czytelnika, by, zagłębiwszy się w jej lekturze, wszedł do najważniejszego teatru operowego na świecie, ale nie tam, gdzie zasiada publiczność, tylko do miejsc widzom niedostępnych — za kulisy, do pokoi oraz gabinetów tych, którzy w Metropolitan Opera występują, a przede wszystkim nią zarządzają.
Jacek Marczyński
Z urodzenia Austriak, naturalizowany Brytyjczyk, kierujący Metropolitan Opera w latach 1950—1972, Rudolf Bing przeprowadził MET ze staroświeckiej praktyki teatralnej w dwudziestowieczną technologię nowoczesnego teatralnego biznesu. Elokwentny, dowcipny, kompetentny, niezrównany organizator, wprowadził na scenę pierwszych Afroamerykanów (Marian Anderson, Leontyne Price). Przeniósł MET do nowej siedziby w Lincoln Center (1966), zrewolucjonizował organizację pracy i współpracę z artystami. W czasach kiedy nie było e-maili i komórek, musiał pisać listy: do każdego i o wszystkim. Korespondencja Binga dotyczy: kłopotów z humorzastymi dyrygentami niepotrafiącymi dogadać się z reżyserem i scenografem, dyplomatycznych negocjacji ze śpiewakami i śpiewaczkami mającymi problemy z wizami, terminami i obecnością na próbach, przysyłającymi fałszywe zwolnienia lekarskie (weryfikowane przy pomocy ambasad, boć to era przedinternetowa), żądającymi specjalnego traktowania mężów, żon, dzieci, psów e tutti quanti. Wszechobecności komputerów w planowaniu sezonów, zarządzaniu teatrem, internetowej łączności z całym światem, komputeryzacji w obsłudze dekoracji czy scenografii, nie wspominając o światowym przekazie spektakli online — Rudolf Bing nie dożył. Ale przygotował MET na to wszystko.
Świadectwem przedinternetowej epoki zarządzania czasem, ludźmi, repertuarem jest jego 5000 wieczorów w Operze. Ta właśnie pozycja, po czterdziestu latach jakie upłynęły od jej wydania przez PIW, trafia znów do polskiego czytelnika. Trafia uzupełniona o dramatyczną historię ostatnich lat życia Sir Rudolfa i wzbogacona o polonika w historii i teraźniejszości Metropolitan Opera.
prof. Ewa Łętowska
SPIS TREŚCI
Wstęp
Jacek Marczyński
5000 wieczorów w Operze. Rudolf Bing
O tłumaczu Witoldzie Kalinowskim
Joanna Górnicka-Kalinowska
Zmierzch Boga, czyli co się zdarzyło Rudolfowi Bingowi?
Dalsze losy legendarnego zarządcy MET, operowego tytana
i potwora, po zakończeniu jego dyrekcji w Metropolitan Opera
Tomasz Pasternak
Kuplety o Bingu
w tłumaczeniu Jacka Mikołajczyka
Historia jednej fotografii
Juliusz Multarzyński
Od Marcelli do Aleksandry. Polscy artyści w Metropolitan
Jacek Marczyński
Metropolitan pasuje śpiewaka na rycerza
Jacek Hawryluk rozmawia z Waldemarem Dąbrowskim,
dyrektorem Teatru Wielkiego — Opery Narodowej
MET jest Szekspirem w skali operowej
Jacek Cieślak rozmawia z Mariuszem Trelińskim, reżyserem,
dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego — Opery Narodowej
Rudolf Bing był prekursorem nowego sposobu myślenia
o instytucji kultury i nie lubił się mylić
Tomasz Pasternak rozmawia
z Romanem Osadnikiem, dyrektorem Teatru Studio
Partnerzy: Teatr Wielki - Opera Narodowa, Austriackie Forum Kultury, Na żywo w kinach
Patroni medialni: TVP KULTURA, POLSKIE RADIO 2, OPERA LOVERS, ORFEO, PRESTO